Dzielimy się wiedzą
1 970 cudzoziemców otrzymało w 2018 r. obywatelstwo polskie w drodze nadania przez Prezydenta RP. To o 20 % więcej, niż w 2017 r. oraz o 27 % mniej niż w 2016 r.*
Obywatelstwo polskie można uzyskać z mocy prawa. przez nadanie, uznanie bądź przywrócenie obywatelstwa polskiego. O ile uzyskanie obywatelstwo z mocy prawa jest jasno określone przepisami, to nadanie obywatelstwa jest mocno skomplikowane, uzależnione ściśle od Prezydenta. Mimo to, najwięcej cudzoziemców właśnie do Prezydenta zwraca się o nadanie obywatelstwa.
Obecnie na rozpatrzenie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego czeka prawie 5 500 cudzoziemców**. Liczba ta wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu napływu cudzoziemców do Polski z takich państw jak Ukraina, czy Białoruś.
Uzyskanie obywatelstwa polskiego daje możliwości korzystania w pełni z praw i przywilejów na równi z rodowitym obywatelem polski. Uzyskując obywatelstwo możesz m.in.:
Rozpoczęcie procedury uzyskania obywatelstwa poprzedza złożenie wniosku o jego nadanie. Wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami składa się do Prezydenta RP za pośrednictwem wojewody lub konsula.
Ile trwa procedura? Długo!
Do postępowania w sprawie nadania obywatelstwa polskiego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że postępowanie nie jest ograniczone terminami i może trwać w „nieskończoność”.
Natomiast odmowa nadania obywatelstwa polskiego nie wymaga uzasadnienia i nie podlega zaskarżeniu.
Do ubiegania się o nadanie obywatelstwa polskiego trzeba mieć solidne argumenty, jak np. sukcesy sportowe czy mocne korzenie z narodem polskim. Przed złożeniem wniosku warto zatem rozważyć opcje, czy nie lepiej np. starać się o obywatelstwo w drodze uznania.
* dane na podstawie informacji publicznej otrzymanej z Kancelarii Prezydenta RP
** dane na dzień 28 maja 2019 r.
Zostaw numer telefonu, na pewno oddzwonimy.