Nadanie Obywatelstwa Polskiego

Dodano: 18 czerwca 2019

1 970 cudzoziemców otrzymało w 2018 r. obywatelstwo polskie w drodze nadania przez Prezydenta RP. To o 20 % więcej, niż w 2017 r. oraz o 27 % mniej niż w 2016 r.*

Obywatelstwo polskie można uzyskać z mocy prawa. przez nadanie, uznanie bądź przywrócenie obywatelstwa polskiego. O ile uzyskanie obywatelstwo z mocy prawa jest jasno określone przepisami, to nadanie obywatelstwa jest mocno skomplikowane, uzależnione ściśle od Prezydenta. Mimo to, najwięcej cudzoziemców właśnie do Prezydenta zwraca się o nadanie obywatelstwa.

Liczba spraw o nadanie obywatelstwa rośnie

Obecnie na rozpatrzenie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego czeka prawie 5 500 cudzoziemców**. Liczba ta wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu napływu cudzoziemców do Polski z takich państw jak Ukraina, czy Białoruś.

Obywatelstwo polskie – jakie niesie korzyści?

Uzyskanie obywatelstwa polskiego daje możliwości korzystania w pełni z praw i przywilejów na równi z rodowitym obywatelem polski. Uzyskując obywatelstwo możesz m.in.:

 • Pracować bez zezwolenia w obrębie całej UE;
 • Mieszkać, gdzie tylko chcesz w obrębie UE;
 • Prowadzić bez ograniczeń swoją własną firmę;
 • Żyć bezpiecznie bez obaw o deportację.

Jak wygląda procedura uzyskania obywatelstwa?

Rozpoczęcie procedury uzyskania obywatelstwa poprzedza złożenie wniosku o jego nadanie. Wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami składa się do Prezydenta RP za pośrednictwem wojewody lub konsula.

Ile trwa procedura? Długo!

Do postępowania w sprawie nadania obywatelstwa polskiego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że postępowanie nie jest ograniczone terminami i może trwać w „nieskończoność”.

Natomiast odmowa nadania obywatelstwa polskiego nie wymaga uzasadnienia i nie podlega zaskarżeniu.

Do ubiegania się o nadanie obywatelstwa polskiego trzeba mieć solidne argumenty, jak np. sukcesy sportowe czy mocne korzenie z narodem polskim. Przed złożeniem wniosku warto zatem rozważyć opcje, czy nie lepiej np. starać się o obywatelstwo w drodze uznania.

* dane na podstawie informacji publicznej otrzymanej z Kancelarii Prezydenta RP
** dane na dzień 28 maja 2019 r.

Zostań jednym z setek zadowolonych klientów.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy Twojej sprawy.

Zostaw numer telefonu, na pewno oddzwonimy.

  Twój numer telefonu *

  Preferowane godziny kontaktu

  Czego ma dotyczyć rozmowa


  * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

  Nie przekazujemy Twoich danych osobom trzecim.
  Skontaktujemy się wyłącznie w celu omówienia Twojej sprawy.

  Zaufali nam