Opłata planistyczna przedawnienie
dodano: 15-05-2019 13:39
Zmiana przeznaczenia gruntu z rolnego na mieszkaniowy może stanowić dużą korzyść dla właściciela nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości natomiast oznacza, że korzyścią tą należy się podzielić z gminą. Jaki jest termin na ustalenie opłaty i czy w ogóle można jej uniknąć?
Ustalenie opłaty planistycznej przed zbyciem nieruchomości
dodano: 10-04-2019 16:09
Jeżeli boisz się, że opłata planistyczna będzie za wysoka, to powinieneś wiedzieć, że możesz poznać jej wysokość przez sprzedażą nieruchomości. Zabieg ten pozwoli uwzględnić wysokość opłaty np. w umowie sprzedaży nieruchomości.
Opłata planistyczna, a decyzja o warunkach zabudowy
dodano: 13-02-2019 09:32
Decyzja o warunkach zabudowy w niektórych przypadkach wywołuje skutki takie same jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zatem, czy organ może naliczyć wysokość renty planistycznej, kiedy sprzedaż nieruchomości poprzedzona została wydaniem warunków zabudowy?
Opłata planistyczna - rozłożenie na raty
dodano: 02-10-2018 12:26
Zbycie nieruchomości w ciągu 5 lat od zmiany MPZP niesie za sobą ryzyko, w postaci obowiązku zapłacenia na rzecz gminy renty planistycznej. W toku postępowania można dążyć do obniżenia opłaty, jednak finalnie i tak zostanie ona nałożona. Z uwagi, że wysokość opłaty nierzadko stanowi wysokie kwoty, to warto wiedzieć o możliwości rozłożenia jej na raty.
Stawka procentowa renty planistycznej na poziomie 0 procent?
dodano: 18-12-2017 10:01
Przy obecnej regulacji prawnej wysokość jednorazowej opłaty związanej ze wzrostem wartości nieruchomości, czyli tzw. renty planistycznej, nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Nie ma tutaj mowy o dolnej granicy, zatem czy organ może ustalić stawkę procentową na poziomie 0%?
Brak zmiany przeznaczenia gruntu po zmianie MPZP – co warto wiedzieć?
dodano: 10-07-2017 11:06
Sprzedaż nieruchomości niedługo po wejściu w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wiązać się może z naliczeniem przez organ administracji publicznej opłaty planistycznej. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze wszczęcie postępowanie przez organ będzie oznaczać, iż istnieją podstawy do nałożenia takiej opłaty.
Renta planistyczna a zbycie nieruchomości w drodze darowizny
dodano: 31-03-2017 11:16
Niewątpliwie odpłatne zbycie nieruchomości w terminie 5 lat od wejścia w życie nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) powoduje możliwość naliczenia przez organ renty planistycznej. Jednak, czy organ może naliczyć taką opłatę w przypadku zbycia nieruchomości w drodze darowizny np. na osobę bliską?
Ustalenie wysokości opłaty z tytułu renty planistycznej oraz opłaty adiacenckiej
dodano: 06-02-2017 11:32
Mówią, że ostrożność jest matką powodzenia. To nie prawda, bo gdyby była ostrożnością nie została by matką. Mądrość tę dostrzegł już Julian Tuwim, dlaczego zachowuje ona swoją aktualność w czasach dzisiejszych, a w szczególności na gruncie postępowań administracyjnych, postaramy się wyjaśnić na łamach niniejszego artykułu.